В Ужгородській школі-інтернаті для глухих педагоги б’ють дітей, плюють їм в обличчя і спілкуються з ними матом (ВІДЕО) Система освіти бездіє, а заклад став «замкнутим простором», з якого інформація практично не потрапляє у зовнішній світ

Дуже скандальна ситуація розвивається останнім часом навчальному закладі обласного центру Закарпаття – Ужгородській загальноосвітній спеціальній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів Закарпатської обласної ради, у якій навчаються діти з вадами слуху з усієї області. Суть конфлікту із фото, відеоматеріалами, та копіями документів оприлюднив ресурс zakarpattya.net.ua

Протягом, фактично, десятиліть через цю свою специфіку заклад, по суті, був ізольованим в системі освіти – нечуючі або й глухонімі діти не мають змоги донести до зовнішнього світу реалії власного світу, в якому в силу нелегких життєвих обставин їм довелося жити і навчатися. Безконтрольність породжує безкарність. І через це в інтернаті сформувалася доволі специфічна атмосфера, реаліями якої стало жорстоке ставлення до учнів, «сімейний» підхід при влаштуванні на роботу та інше.

Останнє, до речі, призвело до того, що в закладі, де основним засобом спілкування є мова жестів, більшість з понад п’яти десятків педагогів і вихователів школи-інтернату володіють нею на вкрай низькому рівні – близько 20-30% від необхідного об’єму. Дійшло до того, що на шкільні лінійки доводиться запрошувати сурдоперекладача з телеканалу «Тиса-1».

До останнього часу такий стан справ влаштовував усіх, окрім, хіба, дітей. Але самі вихованці закладу, що потрапляли в цю усталену, «камерну» систему інтернатських координат, не знають, що, насправді, ставлення до них має бути іншим – кращим, людянішим і фаховішим. Бо іншого світу вони просто не бачать. А в декого з них світ, з якого вони потрапили в інтернат, був ще жорстокішим і немилосерднішим.

Читайте також: у львівському інтернаті дитячі спальні використовувалися для прийому туристів

Усе почало поступово змінюватися, коли наприкінці жовтня минулого, 2016-го року на роботу в школу-інтернат на вакантну посаду вихователя прийшла Власта Грицюк. Як інвалід ІІІ групи з дитинства, вона досконало володіє мовою жестів і вміє користуватися власним голосом, а тому швидко знайшла контакт з учнями. Порозумінню з дітьми сприяло і те, що в їх колективі опинилися і власні діти Власти – Мартин і Ніколета, також інваліди ІІІ групи з вадами слуху від народження.

Вихованці Власти, не відчуваючи бар’єру в спілкуванні та відчуваючи її підтримку, сприйняли її за свою, почали довіряти їй свої образи і таємниці. З яких, крок за кроком, почали рельєфно вимальовуватися проблемні обставини інтернатського життя.

Перше, на що почали скаржитися, довірившись новій виховательці, діти, стала жорстокість у ставленні до них самих. Як виявилося, образи, стусани або й, навіть, побої є нормою інтернатського життя. Найбільше скаржилися на вчителя фізкультури Юрія Шимона, котрий, з одного боку, вибудовував з вихованцями інтернату формально дружні стосунки, з іншого ж – часто дозволяв собі виходити в спілкуванні далеко за межі педагогічних методів виховання, віддаючи перевагу грубому фізичному впливу.

Читайте також: міру обліко-моралє вчительки Макаренко визначив суд

Уже незабаром переконатися в цьому зміг і син Грицюк – Мартин. Оскільки дитина виховувалася поза межами інтернату, у майже звичайній родині, в атмосфері свободи і відкритості, в умовах специфічної системи, узвичаєної в школі-інтернаті, він зразу зіштовхнувся з проблеми. А справді конфліктна, ситуація трапилася 7 листопада 2016 року.

На перерві  хлопчик хотів зав’язати шнурки, аби піти на заняття в спортзал, а натомість отримав стусана від вчителя фізкультури Ю.Шимона. Не звиклий до таких речей у власній родині, Мартин обурився. А оскільки говорити не може, відреагував мовою жестів: щось навзірець – «Ей, чого ти? Чому ти таке робиш?!.» У відповідь на що отримав від учителя ногою під зад. Хлопчак обурився і, не відчуваючи якихось обмежень у ставленні до кривдника, відреагував  у доступний  спосіб – показав «фізрукові» середнього пальця. Після чого  Ю.Шимон, не звиклий до таких проявів свободи інтернатівців, повернувшись до хлопця, намагався силою затягти його до класу, а оскільки той опирався, взяв його за груди і кинув об стіну.

Читайте також: за закрытыми дверями учреждений «для детей» процветают пытки едой и карцером, а также детей — насилуют

В інших випадках застосування сили діяло безвідмовно. Але не в цьому: не бажаючи підпорядковуватися насиллю, хлопчик, що опинився біля відра з водою і шваброю, що їх залишила після миття підлоги коридору прибиральниця, вхопив швабру і вдарив нею «суперника».

Замість взяти себе в руки і зупинити протистояння з дитиною, «педагог» у відповідь схопив Мартина за волосся і почав тицяти обличчям у відро з брудною водою.

Свідком «перевиховання» став учень 8Б класу Михайло Куртанич, котрий кинувся відривати знавіснілого чоловіка від товариша.

На відео, що його записала і передала журналістам Власта Грицюк, М.Куртанич підтверджує всі викладені обставини інциденту.

Однак, і на цьому моменті проблемна історія не скінчилася. Далі, конфліктуючи з дитиною, «педагог» Ю.Шимон не знайшов кращого аргументу, як… двічі плюнути в обличчя дитини. На що хлопчик, певна річ, відреагував аналогічно…

Очевидцями конфлікту стали й інші інтернатівці, зокрема і Ерік Годас з 10-го класу, котрий на той момент виглянув з дверей класу. В іншому відеосюжеті він розповідає про іншу історію, що мала місце за участі того ж Ю.Шимона, коли той так само застосовував до нього силу. А потім розповів про те, що бачив на власні очі під час уже згаданого інциденту за участі учня і вихователя.

Те, що розповідали їй діти, і те, що бачила на власні очі, Власта Грицюк фіксувала на відео та на папері, і у вигляді доповідних намагалася донести до керівництва закладу. Однак те, замість вжити негайних заходів, вирішило за краще «зам’яти» проблему. А оскільки «проблемою» виявилася передусім сама вихователька, взялися за неї.

Насамперед, «вліпили» догану за наслідками побутової «розбірки» між учнями, що сталася під час її чергування. Що виглядала абсолютно дріб’язковою на тлі інших історій, коли, до прикладу, у закладі «заминали» переломи чи інші травми в дітей, що траплялися за наслідками справді недбалого виконання працівниками школи-інтернату своїх обов’язків. А паралельно обробляли учнів, що були свідками проблемних ситуацій, – кожного в особливий для нього спосіб. Одних «переконуючи» майбутньою перспективою працевлаштування в закладі, інших – погрожуючи неучастю в дефлімпійських іграх, які для інвалідів є, по суті, чи не єдиним шансом вирватися зі свого проблемного світу у інший, кращий.

Читайте також: как в Житомире детей родноверов из «плена» чиновников вызволяли

«Переконували» й батьків, для яких навчання їх дітей-інвалідів у спеціалізованому закладі було шансом, котрий не можна було втратити…

А довкола самої В.Грицюк, котра наважилася зруйнувати спокійне життя, у яке в той чи інший спосіб «вмонтовувався» кожен з працівників, методично вибудовували бар’єри відчуження і несприйняття.

Природньо, що комісія з Департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА (директор – Ганна Сопкова), що формально завітала до закладу у відповідь на звернення «бунтівної» виховательки, попри те, що Властою Грицюк було задокументовано цілий ряд серйозних проблем, порушень не виявила – у скандалі не було зацікавлене не тільки керівництво і колектив школи-інтернату, але й обласне освітянське начальство. Тим більше, що у згаданому департаменті секретарем працює мати одного з працевлаштованих у інтернаті вихователів, а заступником начальника управління, начальником відділу – інша…

У атмосфері, коли всі з кимось пов’язані, кимось працевлаштовані і комусь зобов’язані, не знайшов приводу для внесення інформації про кримінальне правопорушення за фактом, викладеним у заяві Грицюк, до Єдиного реєстру досудових розслідувань, і слідчий Ужгородського відділу поліції ГУ НП України в Закарпатській області.

Читайте також: как в Краматорске администрация «наплевала» на детей из интерната ради того, чтоб освободить здание

Натомість, коли жінка звернулася за відстоюванням своїх прав до Ужгородського міськрайонного суду, той в особі судді К.Бенци 31 березня 2017 року констатував, що такі підстави однозначно є і ухвалив «скаргу Грицюк Власти Романівни на бездіяльність посадових осіб Ужгородського ВП ГУНП в Закарпатській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви – задовольнити». І зобов’язав посадових осіб Ужгородського ВП ГУНП в Закарпатській області внести відповідну інформацію до ЄДРР.

Фото: zakarpattya.net.ua

Так чи інакше, в нинішній ситуації, коли ніхто не зацікавлений у докорінних змінах у школі-інтернаті, і тим більше – у розвитку конфлікту, голос Власти Грицюк залишається, по суті, голосом волаючого у пустелі. І без підтримки суспільства і ЗМІ зокрема у цьому протистоянні з «узвичаєним злом» самій їй не вистояти.

Та справа, зрештою, навіть не в ній. А в дітях.

Читайте також: Вчитель-учню: «Я тебе розмажу по стіні»

Своїх власних дітей, аби вберегти їх від атмосфери психологічного терору, вона нещодавно зі школи-інтернату вже забрала і перевела до Києва. Але в закладі залишилися всі інші – в буквальному розумінні – глухі, німі і безправні.

І боротися варто заради них…


Поделитесь.
 • Halina Ihnatko

  Це все неправда!!! Я навчалася в цій школі і з гордістю можу сказати, що це чудова школа, де про нас піклувались як про свою дитину. Директор Наталія Іванівна завжди тримала все на найвижчому рівні, і вона досить добре володіє жестовою мовою, видно, що директор на своєму місці і займає свою посаду обґрунтовано.Те, що вчителі не знають жестову мову — це теж брехня, тут йдеться тільки про те, що вчителі вимагають від дітей активності до навчання, більш за все їм важливо, щоб дитина хоча б трішки порадила собі в світі чуючих, тому стараються більше розмовляти з дітьми, прагнуть озброїти учнів грунтовними знаннями. Об’єктивно, рівень викладачів дуже високий. Колектив професіоналів працює згуртовано, проводять цікаві уроки, ескурсії, свята, змагання. Таким чином вчителі віддають нам свою душу. Нічого подібного, що описано вижче, не було ніколи.
  Якщо би ви знали особисто ту особу через яку почався весь цей скандал, то не думали б погане. Я не хочу ображати Грицюк В. Р., але вона багато в чому помиляється і деякі речі робить спеціально. Погані відгуки пишуть лише учні, які не хочуть вчитися, та батьки таких же розумних учнів! Не в школі справа.

  Шановні батьки, хтось чимось незадоволений, краще приділяйте увагу дітям та приймайте активну участь у їх вихованні, це дається нелегко. Дуже вдячна всім вчителям за найкращі роки в школі .

  • Alena Medvedieva

   Я думаю, що зараз ця історія набуває широкого резонансу і туди виїдуть журналісти і не з місцевих, а з республіканських ЗМІ, які не мають жодних підстав для упереджених позицій. Вони перевірять, хто є правий в цій історії, хто діє в кращих інтересах дітей. І якщо це неправда, то усе стане на свої місця, а директриса отримає шану на всю країну. А якщо правда — то розголос тільки допоможе довести цю правду в кращих інтересах дітей.